Opiekun na skinienie ręki
Nawet jeśli podopieczny wymaga gotowości do świadczenia pomocy w nocy i opiekun z nim mieszka, nie oznacza to, że aktywnie pracuje 24 godziny na dobę. Nie ma więc prawa do pensji za cały ten czas.
Na rynku świadczenia usług opieki nad starszymi osobami zawrzało, gdy sąd cywilny w Bazylei zasądził na rzecz polskiej opiekunki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę wynagrodzenie za czas gotowości do wykonywania pracy od szwajcarskiego pracodawcy. Również polskie firmy zaczęły się zastanawiać, jak rozliczać czas opieki nad starszą osobą, czy opiekunowi trzeba płacić dodatkowe wynagrodzenie za gotowość do świadczenia pomocy, jeśli mieszka pod jednym dachem z podopiecznym. I czy te same zasady trzeba stosować do osób wykonujących te obowiązki na podstawie umowy-zlecenia.
Zaprezentowanego w orzeczeniu poglądu nie sposób jednak podzielić, zwłaszcza w odniesieniu do opiekunów wykonujących usługi na podstawie umowy-zlecenia.
„Etat" w Polsce, praca nie
Polskie firmy działające w branży opieki mają duży problem z rozliczaniem opiekunów, którzy wykonują – najczęściej za granicą – usługi opiekuńcze na rzecz starszych osób. Najczęściej kontrakty z zagranicznymi klientami, zawierane między polską firmą a rodziną podopiecznego, obejmują zakwaterowanie opiekuna w miejscu zamieszkania osoby powierzanej opiece. W takiej sytuacji problematyczny jest nie tylko obowiązek zapewnienia płacy minimalnej, która obowiązuje w wielu krajach UE, za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta