Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wycenić niemiecki dzień roboczy

07 maja 2015 | Praca i ZUS | Katarzyna Styrna-Bartman
Katarzyna 
Styrna-Bartman
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Styrna-Bartman

Pracownikowi można płacić wynagrodzenie w równych miesięcznych częściach. Jednak w rocznym rozrachunku stawka godzinowa musi odpowiadać godzinowej niemieckiej kwocie płacy minimalnej.

Niemiecka ustawa o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz) przewiduje płacę minimalną za godzinę wykonywania zadań w wysokości 8,50 euro brutto. To inaczej niż przyjmuje polska ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU z 2002 r. nr 200, poz. 1679 ze zm.), która minimalne wynagrodzenie przewiduje za miesiąc świadczenia pracy.

Jak zatem pracodawca ma postąpić, gdy w umowie uzgodnił z podwładnym stałe wynagrodzenie miesięczne? Czy określona w ten sposób płaca jest w ogóle zgodna z regulacjami niemieckimi? Miesiące mają różną liczbę dni roboczych, stąd może dochodzić do nadpłaty lub niedopłaty płacy minimalnej przy stałym wynagrodzeniu miesięcznym.

Co na to urząd

Zgodnie z wyjaśnieniami niemieckiego resortu pracy (BMAS) wszystkie dostępne w Niemczech modele wynagradzania, w tym także miesięczne lub na akord, są dopuszczalne. Pod warunkiem, że praca faktycznie wykonana przez zatrudnionego zostanie wynagrodzona co najmniej w wysokości odpowiadającej stawce minimalnej. Jak zatem w praktyce powinien postąpić polski szef stosujący niemiecką ustawę o płacy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10134

Wydanie: 10134

Spis treści
Zamów abonament