Przy zwolnieniu z etatu ogólnikowe tłumaczenie nie wystarczy
Wypowiadając pracownikowi umowę z powodu restrukturyzacji zatrudnienia, pracodawca powinien wskazać, jakimi posłużył się kryteriami doboru. Jeśli ich zabraknie, wymówienie jest wadliwe.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 20 stycznia 2015 r. (I PK 140/14).
Orzeczenie to zapadło, bo pracownik odwołał się od wymówienia złożonego mu przez pracodawcę. Wskazaną przyczyną była likwidacja jego stanowiska. Firma dysponowała kilkoma tożsamymi stanowiskami, przy czym do likwidacji przeznaczyła jedno z nich. Wypowiadając umowę pracownikowi, szef nie wskazał kryteriów doboru ani w samym oświadczeniu o wymówieniu, ani w inny sposób. Podczas procesu wskazał jedynie, że typując do zwolnienia kierował się jednym kryterium, tj. umiejętnościami (kwalifikacjami) osób zatrudnionych na tożsamych posadach. Zwolniony wypadł najgorzej.
Sąd rejonowy zasądził pracownikowi odszkodowanie. Wskazał, że brak podanych kryteriów doboru stanowił o tym, że nie było konkretnej przyczyny wymówienia i narusza to art. 30 § 4 k.p. Przy rozwiązaniu umowy z powodu likwidacji stanowiska, gdy wymaga to wyboru spośród większej liczby pracowników, wskazując przyczynę wypowiedzenia, pracodawca powinien przywołać nie tylko samą likwidację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta