Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekonieczne inwestycje nie obniżą opłaty rocznej

12 czerwca 2015 | Prawo w biznesie | Dorota Gajos-Kaniewska

NIERUCHOMOŚCI | Choć nakłady dokonane na gruncie przez użytkownika wieczystego podniosą jego wartość, to niełatwo wykorzystać je jako argument przeciwko podwyżce opłaty rocznej.

Dorota Gajos-Kaniewska

Tak wynika z prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku, który zapadł 26 marca 2015 r. (II Ca 172/15).

Państwo Ż. prowadzili myjnię samochodową na działce, którą miasto oddało im w użytkowanie wieczyste. Prezydent miasta wypowiedział im wysokość obowiązującej dotychczas opłaty rocznej. Zamiast nieco ponad 7 tys. zł mieli płacić 23 604,84 zł. Podstawą ustalenia nowej wysokości opłaty był operat szacunkowy rzeczoznawcy majątkowego.

Wybudowali drogę, zrobili przyłącze

Użytkownicy zakwestionowali podwyżkę. W odwołaniu wniesionym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego argumentowali, że rzeczoznawca zawyżył wartość nieruchomości. Złożyli też wniosek o zaliczenie wartości nakładów poniesionych na budowę urządzeń infrastruktury technicznej oraz wartości nakładów koniecznych na poczet różnicy pomiędzy opłatą dotychczasową a opłatą zaktualizowaną. Zgodnie bowiem z art. 77 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) przy aktualizacji opłaty rocznej, na poczet różnicy między opłatą dotychczasową a opłatą zaktualizowaną zalicza się wartość nakładów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10164

Wydanie: 10164

Spis treści
Zamów abonament