Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Namiastka sprawiedliwości

12 czerwca 2015 | Publicystyka, Opinie | Aleksander Broda
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Więzienie bądź grzywnę trudno zakwalifikować do kar symbolicznych. Tak samo rekompensata za niesłuszne pozbawienie wolności nie może być symboliczna – twierdzi były generalny konserwator zabytków.

W czasie mszy rezurekcyjnej w 2013 r. metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz powiedział: „Trzeba strzec godności człowieka i ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci". W toczącej się od lat dyskusji nacisk kładzie się na poczęcie i naturalną śmierć, a na dalszy plan odsuwa się to, co pomiędzy, czyli życie ziemskie. Człowiek narodzony od początku swej ziemskiej wędrówki otrzymuje wskazówki, jak bezpiecznie i sensownie dotrwać do naturalnej śmierci; prawo nadprzyrodzone i prawo stanowione wyznaczają mu właściwą drogę.

Domniemanie winy

„Bądźmy stróżami ludzkiego życia" – apeluje ks. kardynał i apel ten znajduje odzew. Pojawiają się nauczyciele w sutannach i „stróże" w togach. Ci drudzy nie mają święceń, lecz aplikacje, które dają im władzę nad ludzkimi losami. Mają też immunitet, który ich chroni, dodając odwagi, i mistrza, który przekonuje, że „nie można karać za błędy w postępowaniu przygotowawczym, bo baliby się stawiać zarzuty i oskarżać". Wielu oskarża więc bez lęku, zmieniając zasadę domniemania niewinności (art. 42 pkt 3 Konstytucji RP) w zasadę domniemania winy ku uciesze sprzedawców i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10164

Wydanie: 10164

Spis treści
Zamów abonament