Namiastka sprawiedliwości
Więzienie bądź grzywnę trudno zakwalifikować do kar symbolicznych. Tak samo rekompensata za niesłuszne pozbawienie wolności nie może być symboliczna – twierdzi były generalny konserwator zabytków.
W czasie mszy rezurekcyjnej w 2013 r. metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz powiedział: „Trzeba strzec godności człowieka i ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci". W toczącej się od lat dyskusji nacisk kładzie się na poczęcie i naturalną śmierć, a na dalszy plan odsuwa się to, co pomiędzy, czyli życie ziemskie. Człowiek narodzony od początku swej ziemskiej wędrówki otrzymuje wskazówki, jak bezpiecznie i sensownie dotrwać do naturalnej śmierci; prawo nadprzyrodzone i prawo stanowione wyznaczają mu właściwą drogę.
Domniemanie winy
„Bądźmy stróżami ludzkiego życia" – apeluje ks. kardynał i apel ten znajduje odzew. Pojawiają się nauczyciele w sutannach i „stróże" w togach. Ci drudzy nie mają święceń, lecz aplikacje, które dają im władzę nad ludzkimi losami. Mają też immunitet, który ich chroni, dodając odwagi, i mistrza, który przekonuje, że „nie można karać za błędy w postępowaniu przygotowawczym, bo baliby się stawiać zarzuty i oskarżać". Wielu oskarża więc bez lęku, zmieniając zasadę domniemania niewinności (art. 42 pkt 3 Konstytucji RP) w zasadę domniemania winy ku uciesze sprzedawców i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta