Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zalążek wspólnego rynku w Afryce

12 czerwca 2015 | Ekonomia
Liderzy państw, które tworzą Trójstronną Strefę Wolnego Handlu
źródło: AFP
Liderzy państw, które tworzą Trójstronną Strefę Wolnego Handlu

26 państw afrykańskich utworzy strefę wolnego handlu. To ma być pierwszy krok do kontynentalnej unii celnej.

Grzegorz Siemionczyk

Trójstronna Strefa Wolnego Handlu (TFTA) połączyć ma trzy spośród pięciu dużych afrykańskich bloków handlowych. Obejmie 26 państw ze wschodu i południa kontynentu – w tym RPA, Kenię, Etiopię i Egipt – odpowiadających za nieco ponad 50 proc. PKB Afryki i zamieszkanych przez ponad 600 mln ludzi. Ich liderzy, po czterech latach negocjacji, podpisali w środę stosowne porozumienie w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk.

Choć poza nową strefą wolnego handlu znajdzie się m.in. Nigeria – największa i najbardziej ludna gospodarka Afryki – a jej utworzenie wymaga jeszcze akceptacji parlamentów państw członkowskich, i tak uchodzi za przełom w integracji gospodarczej kontynentu. Ma ona się stać m.in. zalążkiem Kontynentalnego Porozumienia o Wolnym Handlu (CFTA). Negocjacje w tej sprawie ruszą w weekend na szczycie Unii Afrykańskiej w Johannesburgu.

Rozbudzone aspiracje

– Zdaliśmy sobie sprawę, że stworzenie jednego reżimu handlowego będzie lepsze, niż kosztowne utrzymywanie kilku – mówił w środę Sindiso Ngwenya, sekretarz generalny COMESA, jednego z trzech bloków handlowych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10164

Wydanie: 10164

Spis treści
Zamów abonament