Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kredyt na innowacje i rozwój nowych produktów

12 czerwca 2015 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak

INTELIGENTNY ROZWÓJ | Przedsiębiorca, który sięgnie po pieniądze z banku komercyjnego i dzięki nim kupi lub wykorzysta stworzoną przez siebie technologię, będzie mógł liczyć na pomoc w częściowej spłacie takiej pożyczki. Warunkiem jest rozpoczęcie produkcji nowych lub znacząco ulepszonych wyrobów albo świadczenie nowych usług.

Michał Kołtuniak

A wszystko za sprawą tzw. działania 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne", które jest częścią programu „Inteligentny rozwój". Część firm może ten instrument kojarzyć. W poprzednich latach funkcjonował bowiem zbliżony do niego „Kredyt technologiczny", którego celem było wsparcie małych i średnich firm we wprowadzaniu nowych rozwiązań w zakresie produkcji towarów lub świadczenia usług.

Zasady działania i istota tego wsparcia, w porównaniu z okresem 2007–2013, właściwie się nie zmieniają. Kredyt na innowacje technologiczne to instrument dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw planujących wdrożenie innowacji technologicznych. Chodzi więc o wsparcie projektów polegających na zakupie lub wykorzystaniu samodzielnie stworzonych nowych technologii, które pozwolą rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą poprzez wprowadzenie do sprzedaży nowych wyrobów (usług, procesów).

Premia równa dotacji

W celu sfinansowania takiej inwestycji przedsiębiorca będzie zaciągał kredyt w banku komercyjnym. I jednocześnie składał wniosek o udzielenie tzw. premii. To ona w tym wypadku będzie pełnić rolę dotacji dla firmy. Po przeprowadzeniu inwestycji i rozliczeniu tzw. kosztów kwalifikowanych premia posłuży częściowej spłacie zaciągniętego kredytu (spłata części kapitału).

Wzorem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10164

Wydanie: 10164

Spis treści
Zamów abonament