Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możliwe jest nawet wykreślenie z rejestru

12 czerwca 2015 | Prawo w biznesie | Marcin Śledzikowski
Marcin Śledzikowski
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Śledzikowski

SPÓŁKI | Menedżerowie, którzy nie składają w ogóle lub w terminie sprawozdań finansowych z prowadzonej działalności, narażają siebie oraz kierowane przez siebie podmioty gospodarcze na dotkliwe sankcje.

Od 1 stycznia 2015 r. niezłożenie sprawozdania finansowego we właściwym urzędzie skarbowym stanowi wykroczenie, a sądy rejestrowe mogą wykreślać z rejestru przedsiębiorców spółki, które nie wykonały obowiązku ujawnienia sprawozdania finansowego w rejestrze.

Na początku tego roku można było zaobserwować wzmożoną aktywność prezesów sądów rejestrowych, którzy masowo wszczynali ściganie nierzetelnych członków zarządów spółek kapitałowych niedopełniających obowiązków związanych ze sprawozdawczością finansową. Dodatkowo omawianemu zjawisku sprzyja zaostrzenie przepisów kodeksu karnego skarbowego oraz ustawy o krajowym rejestrze sądowym.

Do kiedy należy się rozliczyć

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych. Dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych jest ostatni dzień roku obrotowego (rokiem obrotowym jest z reguły rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych). Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie oraz dodatkowe informacje i objaśnienia oraz opcjonalnie, w zależności od tego, czy jednostka ma obowiązek sporządzania, również zestawienie zmian w kapitale własnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10164

Wydanie: 10164

Spis treści
Zamów abonament