Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność za zaległości podatkowe

12 czerwca 2015 | Prawo w biznesie | Jarosław Hein
Jarosław Hein
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Hein

Odpowiedzialność członka zarządu 
na gruncie ordynacji podatkowej nie dotyczy osoby, która ani faktycznie nie pełniła obowiązków w zarządzie spółki, ani też nie miała możliwości pełnienia takich obowiązków w okresie, w którym powstały zaległości.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 czerwca 2014 r., II FSK 1860/12.

Organ podatkowy wydał decyzję o odpowiedzialności skarżącego za zaległości spółki z o.o. z tytułu niewpłaconych należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranych od wypłaconych należności z tytułu umowy o pracę za okres od stycznia do sierpnia 2008 r. oraz w podatku od towarów i usług za sierpień 2008 r. wraz z odsetkami za zwłokę oraz kosztami postępowania egzekucyjnego. Na podstawie danych wynikających z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) organ ustalił, że w czasie powstania zaległości podatkowych skarżący czynnie pełnił funkcję członka zarządu spółki, pomimo złożonej 21 stycznia 2007 r. na ręce prezesa zarządu spółki rezygnacji z funkcji. Organ podkreślił, że po złożeniu rezygnacji, tj.19 czerwca 2008 r. i 13 sierpnia 2008 r. skarżący podpisał jako członek zarządu dwa dokumenty dotyczące spraw spółki. Wskazał również, że prowadzona w stosunku do spółki egzekucja okazała się bezskuteczna.

Organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Skarżący wniósł skargę do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10164

Wydanie: 10164

Spis treści
Zamów abonament