Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można skutecznie przenieść pozwolenie na budowę

12 czerwca 2015 | Prawo w biznesie | Renta Krupa-Dąbrowska

INWESTYCJE | Przedsiębiorca, który kupił magazyn czy sklep w stanie surowym, bez problemu przeniesie na siebie pozwolenie niezbędne do dokończenia budowy, wydane dla byłego już właściciela.

Czasami opłaca się nabyć niedokończoną inwestycję. Prawo budowlane przewiduje trzy warunki, które trzeba spełnić, by przenieść pozwolenie na budowę. Kwestie te reguluje jego art. 40.

Decyzja przenosząca pozwolenie ma charakter związany. Oznacza to, że jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki, starosta musi je przenieść.

Obopólne tak

Stan zaawansowania robót budowlanych nie ma znaczenia do przeniesienia pozwolenia na budowę. Można to zrobić w czasie trwania robót budowlanych lub gdy nie zostały one jeszcze rozpoczęte.

Z omawianego przepisu wynika, że sprzedający musi się zgodzić na przeniesienie pozwolenia budowlanego, a nabywca obiektu zobowiązać do przejęcia praw i obowiązków z nim związanych.

Warto pamiętać, że kupujący, zanim zdecyduje się na załatwienie formalności, musi dysponować już prawem do gruntu na cele budowlane, a razem z wnioskiem złożyć oświadczenie, że przysługuje mu określony tytuł prawny do nieruchomości.

Art. 3 prawa budowlanego przewiduje, że przez tego typu prawo należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.

Takiej zgody nie zastąpi wyrok zobowiązujący osobę faktycznie władającą nieruchomością, która uzyskała w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10164

Wydanie: 10164

Spis treści
Zamów abonament