Jak sporządzić umowę spółki komandytowej
Kontrakt można zawrzeć przy wykorzystaniu wzorca. Jego zawiązanie wymaga wypełnienia formularza w systemie teleinformatycznym i opatrzenia go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem ePUAP.
Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania podmiotu co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność minimum jednego uczestnika spółki (komandytariusza) jest limitowana.
Co musi być
Art. 105 k.s.h. określa minimalną treść umowy spółki komandytowej. Niezbędnymi jej elementami są:
- firma i siedziba,
- określenie wkładów każdego wspólnika i ich wartość,
- przedmiot działalności,
- czas trwania podmiotu, jeżeli jest oznaczony,
- oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli spółki (suma komandytowa).
Ograniczenie kontraktu spółki do wymienionych składników może paraliżować relacje wspólników. Zasadne jest więc odmienne uregulowanie w umowie wszelkich kwestii unormowanych jedynie w sposób dyspozytywny w ustawie. Dotyczy to m.in. zakresu partycypacji w stratach czy zasad prowadzenia spraw podmiotu. Obowiązkowym elementem kontraktu jest też wskazanie osób go zawierających.
Firma i siedziba
Co do zasady w skład firmy spółki komandytowej mogą wchodzić wyłącznie nazwiska albo nazwy komplementariuszy. Jeśli spółkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta