Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Branża będzie się rozwijać

12 czerwca 2015 | Rynek opakowań w Polsce
źródło: materiały prasowe

rozmowa | 
Wacław Wasiak, dyrektor Polskiej Izby Opakowań.

Ilu mamy w Polsce producentów opakowań? W którym segmencie jest ich najwięcej, jeśli chodzi o rodzaj produkowanych opakowań? Z czego to wynika?

Wacław Wasiak: Według danych GUS w Polsce mamy ok. 8,3 tys. podmiotów produkujących opakowania. Najwięcej, ok. 2,8 tys., to producenci opakowań z tworzyw sztucznych, ok. 2,1 tys. to producenci opakowań z papieru i tektury, ok. 3,1 tys. – producenci opakowań z drewna. Ok. 100 firm to producenci opakowań z metalu i ok. 70 ze szkła.

Ta statystyka nie jest zbyt dokładna, obejmuje bowiem firmy zarówno produkujące opakowania, jak i zajmujące się ich dystrybucją. Prawie połowa to małe i mikrofirmy zatrudniające od kilku do kilkunastu pracowników. Realnie możemy ocenić, że liczących się na rynku firm opakowaniowych jest ok. 4 tys.

Najbardziej wprowadzająca w błąd jest liczba 3,1 tys. firm produkujących opakowania z drewna. Jest ich dużo, bo są małe. Nie ulega wątpliwości, że nawet w przytaczanej przeze mnie liczbie ok. 4 tys. firm najwięcej, ok. 1,3–1,4 tys., to firmy produkujące opakowania z papieru i tektury, ok. 1,2–1,3 to producenci opakowań z tworzyw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10164

Wydanie: 10164

Spis treści
Zamów abonament