Jak napisać pozew o rozwód
W piśmie trzeba wskazać dowody potwierdzające np. zdradę małżeńską. Mogą to być esemesy czy e-maile.
Dominika kolosek robert ofiara
Decyzja o rozstaniu z małżonkiem jest jedną z najtrudniejszych, jakie czasem zmuszeni jesteśmy podejmować w życiu. Ważne, by była przemyślana, a działania wyważone i zaplanowane. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko emocji i pieniędzy, ale przede wszystkim czasu. Najważniejsze jest wskazanie w pozwie konkretnych okoliczności i ich udokumentowanie.
Pierwszy krok
Postępowanie rozpoczyna złożenie pozwu o rozwód. Pozew kierowany jest do sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeśli choć jedno z nich w okręgu tym wciąż ma miejsce zamieszkania bądź pobytu. Pojęcia „ostatnie wspólne miejsce zamieszkania" nie należy utożsamiać z miejscem zameldowania, lecz jedynie z miejscowością, w której małżonkowie ostatnio razem mieszkali.
Sądem, który w pierwszej instancji będzie orzekał o rozwodzie, jest sąd okręgowy.
Przepisy stawiają konkretne wymogi, jakim pismo procesowe inicjujące postępowanie, a takim jest pozew, musi sprostać. Znajdują się wśród nich: oznaczenie sądu, podanie imienia i nazwiska oraz adresu stron postępowania, numeru PESEL powoda oraz rodzaju pisma.
Do tego momentu napisanie pozwu nie przysparza wielu trudności. Pojawiają się one na etapie wskazywania osnowy wniosku, czyli precyzowania stanowiska procesowego, wskazywania, o co do sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta