Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZUS rzadziej odmówi wydania interpretacji

12 czerwca 2015 | Dobra Firma | Katarzyna Kamińska
Katarzyna Kamińska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Katarzyna Kamińska

PROCEDURA | Przy „zaistniałych stanach faktycznych" przedsiębiorca 
ma prawo wyboru – wystąpić do organu administracji o wytłumaczenie przepisu albo o decyzję merytoryczną.

Od właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej przedsiębiorca może domagać się wydania pisemnej interpretacji w jego indywidualnej sprawie. Chodzi o wyjaśnienie zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.

Uprawnienie to przewiduje art. 10 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 584, dalej ustawa). Zgodnie z art. 10 ust. 2 tej ustawy wniosek może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Chociaż tak sformułowany przepis jest jasny, do Sądu Najwyższego stale trafiają sprawy, w których ZUS próbuje uchylić się od wydania pisemnej interpretacji regulacji dotyczących ubezpieczeń społecznych.

Spór o prawo do odpowiedzi

Gruntownej wykładni tego przepisu dokonał SN w wyroku z 18 grudnia 2014 r. (III UK 72/14). W sprawie, która legła u jego podstaw, przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą wystąpił do ZUS o interpretację obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Od sierpnia 2011 r. do sierpnia 2012 r. przedsiębiorca korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego. Jednocześnie w tym okresie uzyskiwał tak niskie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10164

Wydanie: 10164

Spis treści
Zamów abonament