Mniej wykluczeń z prawa do rachunków na nowych zasadach
PESEL | Od 1 maja br. osoba, która ma już przyznaną wcześniejszą emeryturę, po ukończeniu wieku powszechnego może się domagać świadczenia ustalonego według zasad kapitałowych. Jednak nie zawsze będzie to dla niej korzystne.
Jan Kalicki
Wynika to z faktu, że w takiej sytuacji ZUS pomniejszy podstawę obliczenia nowej emerytury o kwoty pobranego wcześniej świadczenia.
Nowelizacja ustawy emerytalnej z 5 marca 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 552) dotyczy głównie osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Jedna ze zmian wprowadzonych tą ustawą przewidziana jest wyłącznie dla urodzonych przed 1949 rokiem, którzy kontynuują ubezpieczenia po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, a pobrali już wcześniejszą emeryturę. To właśnie dla nich wprowadzono w ustawie emerytalnej nową regulację, pozwalającą obliczyć ich emeryturę według kapitałowych zasad.
Z konta i dla starszych
Co do zasady osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. przechodzą na tzw. starą emeryturę uzależnioną od długości stażu ubezpieczeniowego, wysokości zarobków uzyskanych w trakcie tego stażu oraz aktualnej kwoty bazowej. W określonych przypadkach mogą one jednak przejść też na emeryturę obliczaną według nowych zasad uzależnionych od stanu konta w ZUS (kwoty składek i kapitału początkowego) oraz średniego dalszego trwania życia >patrz ramka. Taka możliwość wynika z art. 55 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.)
ZUS wymaga, aby wszystkie konieczne warunki spełnić na dzień zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta