Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Magiczne moce wygnańców

12 czerwca 2015 | Opera Narodowa | Monika Małkowska
„Burza”, choreografia Krzysztof Pastor, projekcje wideo Shirin Neshat & Shoja Azari, Het Nationale Ballet
źródło: Het Nationale Ballet
„Burza”, choreografia Krzysztof Pastor, projekcje wideo Shirin Neshat & Shoja Azari, Het Nationale Ballet

Shirin Neshat - Uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata. Wystawiała 
w najważniejszych muzeach, od niedawna zaczęła współpracę z Krzysztofem Pastorem.

Nigdy nie stworzyłam pięknego obrazu bez skontrastowania go z czymś, co zadaje temu pięknu gwałt. Piękno jako cel sam w sobie w ogóle mnie nie interesuje – wyznaje Shirin Neshat. Trudno jednak nie zauważyć estetycznego aspektu jej zdjęć czy filmów – ich wizualny czar dosłownie uwodzi widza. Te prace mają jeszcze coś, co wymyka się opisowi: magię.

Czarodziejka z Iranu wciąż zmienia pola działań. Przeszła – zwycięsko – przez kilka dyscyplin: od fotografii do wideo, od performance'u do filmu, od kina do baletu. Jej talent, tak jak tematykę (prowokatorsko–ryzykowną) prac, doceniono, m.in. w nowojorskim MoMA, londyńskiej Tate Modern, w Luwrze.

Czym jeszcze nas zaskoczy? „Szukam coraz to nowych terytoriów – odpowiada – zajmuję i eksploruję do całkowitego wyczerpania własnych sił i możliwości. Uważam za idiotyczne przywiązywanie się do jakiegoś stylu czy medium. Jestem za nieustannym zaczynaniem od zera".

Natura nie poskąpiła jej darów: urodziwa, utalentowana, z charakterem. Urodzona w 1957 roku w mieście Qazvin, jedna z pięciorga dzieci zasobnej rodziny. Ojciec, wzięty lekarz i zwolennik szacha Rezy Pahlawiego, zapewnił córce i jej braciom porządne wykształcenie. Shirin została wysłana do katolickiej szkoły w Teheranie i długo nie wiedziała, czego islamska tradycja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10164

Wydanie: 10164

Spis treści
Zamów abonament