Prezes nie zapłaci za stare przewinienia
Okresy przedawnienia przestępstw gospodarczych zostały skrócone, często wynoszą pięć lat. Po przedstawieniu zarzutów czas ten wydłuża się o kolejnych pięć lat, do niedawna przedawnienie takich czynów w sumie wynosiło 15 lat.
W okresie grudzień 2014 r.–listopad 2015 r. na skutek niewypłacalności działalność gospodarczą zakończyły 742 przedsiębiorstwa. Właściciele firm z problemami powinni pamiętać, że jeżeli wygospodarują środki na spłatę wierzycieli, to powinni to zrobić w określony sposób. W przeciwnym razie narażą się na odpowiedzialność karną.
Obowiązkiem przedsiębiorców jest spłacanie wierzycieli po równo, bez faworyzowania któregoś. Nieprzestrzeganie tej zasady naraża na odpowiedzialność. Kto w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych, popełnia przestępstwo. Zagrożone jest ono grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do dwóch lat.
Jeżeli w toku postępowania prokurator zbierze materiał, który uzasadni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta