Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Częste badanie pozwala lepiej monitorować stan firmy

20 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Tomasz Diering

Inwentaryzacja ciągła jest alternatywną metodą okresowej kontroli wartości i przydatności majątku. Jej charakter wymusza niejako na osobach materialnie odpowiedzialnych rzetelność i systematyczność działania.

Wyniki inwentaryzacji ciągłej rozlicza się na takich samych zasadach jak tej przeprowadzanej na koniec roku. Stosowanie tej metody pozwala m.in. na precyzyjny pomiar ubytków i określenie konkretnych problemów w obrębie grupy produktów.

Inwentaryzacja ciągła polega na sukcesywnym ustalaniu rzeczywistego stanu składników majątkowych tak, aby w wyznaczonym okresie przeprowadzić spisy z natury określonych części majątku. Metoda ta polega na rozłożeniu czynności inwentaryzacyjnych i ustalaniu rzeczywistego stanu poszczególnych składników aktywów w taki sposób, aby raz na rok (lub np. raz na dwa lata dla wybranych aktywów) stan ten został ustalony dla wszystkich składników danego rodzaju aktywów. W tym celu sporządza się szczegółowy plan inwentaryzacji ciągłej, zawierający terminy spisów i określenie rodzajów składników, które w danym okresie zostaną spisane.

Inwentaryzacja ciągła ma na celu dokładne zmierzenie poziomu skuteczności strategii ochronnej wybranej przez jednostkę. Za jej pomocą można uzyskać dodatkowe dane, które determinują decyzję jednostki, czy wprowadzić strategię ochronną dla określonej grupy produktów. Inwentaryzacja ciągła jest powszechnie wykorzystywana centrach dystrybucyjnych i magazynach.

Regulacje ustawowe

Przepisy dotyczące inwentaryzacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10348

Wydanie: 10348

Spis treści
Zamów abonament