Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na nowe centralne okręgi przemysłowe

20 stycznia 2016 | Rzecz o polityce | Bogusław Chrabota Paweł Jabłoński
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

- Naszym kapitałem są przedsiębiorcze talenty i dorobek uczonych – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin

Rzeczpospolita: Zacznijmy od sprawy najświeższej. Jak pan skomentuje decyzję Komisji Europejskiej o wdrożeniu mechanizmu ochrony państwa prawa?

Minister Jarosław Gowin: Uważam tę decyzję za nieprzemyślaną. Sądzę, że wynika ona z braku znajomości polskich realiów. Skoro ktoś twierdzi, że dziś wolność mediów w Polsce jest ograniczona, dlaczego nie reagował, gdy pod rządami poprzedniej koalicji policja bezprawnie inwigilowała dziennikarzy?

Tylko że sprawa inwigilacji wypływa dopiero teraz...

Nie, ta sprawa wypłynęła już wiele tygodni temu i nie spotkała się z zainteresowaniem ani instytucji unijnych, ani międzynarodowych organizacji stojących na straży praw człowieka czy wolności mediów. Dlatego krytycznie oceniam stanowisko Komisji. Uważam jednak, że polski rząd powinien prowadzić z Komisją spokojny dialog i krok po kroku wyjaśniać zastrzeżenia. Przypominam też, że rozwiązania dotyczące zarówno mediów, jak i Trybunału Konstytucyjnego mają charakter tymczasowy. Ich celem było usunięcie patologii, za które nie my ponosimy odpowiedzialność. Wiosną będzie gotowy nowy projekt ustawy medialnej, który rozwieje wątpliwości i potwierdzi, że Polska spełnia europejskie standardy niezależności mediów. Proszę też pamiętać, że wpływ na wybór władz mediów publicznych mają rządy większości krajów Unii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10348

Wydanie: 10348

Spis treści
Zamów abonament