Miejscowe plany a ochrona prawa własności
Plan zagospodarowania wprowadzany na obszarze intensywnie zabudowanym może wywoływać konflikty – piszą prawnicy.
W listopadzie 2015 r. wyłożony został projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy Warszawa Śródmieście. Jak zawsze w sytuacji, w której plan jest przygotowywany dla intensywnie zabudowanego obszaru, dochodzi do rozbieżności pomiędzy jego postanowieniami a stanem istniejącym. Pojawia się też pytanie o relację między ograniczeniami wprowadzanymi przez dokumenty planistyczne a ochroną prawa własności i praw nabytych. Istotne jest również wskazanie instrumentów wpływu na treść postanowień planów zagospodarowania przestrzennego, jakimi dysponują właściciele nieruchomości objętych ich oddziaływaniem.
Znaczenie planów
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego stanowią ważny instrument zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Wprowadzenie na terenie gminy planu zagospodarowania potrafi zwielokrotnić liczbę nowych inwestycji. Dobre plany zwiększają wartość nieruchomości, generując dodatkowe przychody dla samorządów w postaci renty planistycznej. Bezpośrednio wpływają także na atrakcyjność terenów objętych planem dla inwestorów oraz mieszkańców. Jednocześnie, wadliwe zapisy dokumentów planistycznych, niedostosowane do realiów rynkowych czy branżowych lub takie o zbyt generalnej, nieprecyzyjnej treści, mogą skutecznie odstraszać inwestorów, wprowadzić stan niepewności co do treści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta