Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miejscowe plany a ochrona prawa własności

20 stycznia 2016 | Prawo | Michał Matera, 
Małgorzata Jastrzębska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Michał Matera
źródło: materiały prasowe
Michał Matera

Małgorzata Jastrzębska
źródło: materiały prasowe

Małgorzata Jastrzębska

Plan zagospodarowania wprowadzany na obszarze intensywnie zabudowanym może wywoływać konflikty 
– piszą prawnicy.

W listopadzie 2015 r. wyłożony został projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy Warszawa Śródmieście. Jak zawsze w sytuacji, w której plan jest przygotowywany dla intensywnie zabudowanego obszaru, dochodzi do rozbieżności pomiędzy jego postanowieniami a stanem istniejącym. Pojawia się też pytanie o relację między ograniczeniami wprowadzanymi przez dokumenty planistyczne a ochroną prawa własności i praw nabytych. Istotne jest również wskazanie instrumentów wpływu na treść postanowień planów zagospodarowania przestrzennego, jakimi dysponują właściciele nieruchomości objętych ich oddziaływaniem.

Znaczenie planów

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego stanowią ważny instrument zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Wprowadzenie na terenie gminy planu zagospodarowania potrafi zwielokrotnić liczbę nowych inwestycji. Dobre plany zwiększają wartość nieruchomości, generując dodatkowe przychody dla samorządów w postaci renty planistycznej. Bezpośrednio wpływają także na atrakcyjność terenów objętych planem dla inwestorów oraz mieszkańców. Jednocześnie, wadliwe zapisy dokumentów planistycznych, niedostosowane do realiów rynkowych czy branżowych lub takie o zbyt generalnej, nieprecyzyjnej treści, mogą skutecznie odstraszać inwestorów, wprowadzić stan niepewności co do treści...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10348

Wydanie: 10348

Spis treści
Zamów abonament