Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istotne są daty widniejące na dokumencie dotyczącym firmy zagranicznej

20 stycznia 2016 | Dobra Firma | Anna Walter Kinga Majsiak Alan Walters
Kinga 
Majsiak
źródło: materiały prasowe
Kinga 
Majsiak

Zaświadczenie przedstawiane przez zagranicznego wykonawcę potwierdza brak podstaw do wykluczenia 
z postępowania, jeżeli został wystawiony nie wcześniej niż w terminie przewidzianym przepisami i jeżeli jest aktualny.

W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego obok wykonawców krajowych mogą i niejednokrotnie biorą udział również wykonawcy zagraniczni. Z udziałem podmiotów zagranicznych mogą się wiązać różnego rodzaju wątpliwości. Przedmiotem sporów było zagadnienie daty wystawienia dokumentów składanych przez podmiot zagraniczny celem wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. O tym, że sprawa ta sprawia pewne trudności, świadczy znaczna liczba orzeczeń.

Kwestię składania przez podmioty zagraniczne dokumentów celem wykazania braku podstaw do wykluczenia reguluje przepis § 4 rozporządzenia z 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (DzU z 2013 r., poz. 231). Przepis § 3 ust. 3 rozporządzenia reguluje z kolei kwestie składania zaświadczeń o niekaralności osób wymienionych w art. 24 ust. 1 pkt 5–8, 10 i 11 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (DzU z 2013 r., poz. 907 ze zm.) mających miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z powołanymi przepisami dokumenty powinny być wystawione nie wcześniej niż sześć miesięcy lub trzy miesiące (w przypadku dokumentów potwierdzających niezaleganie z uiszczaniem podatków, opłat,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10348

Wydanie: 10348

Spis treści
Zamów abonament