Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć w księgach rachunkowych objęcie udziałów w zamian za aport

20 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Anna Kaczmarek
Ewidencja księgowa wnoszącego aport (spółki X)
źródło: Rzeczpospolita
Ewidencja księgowa wnoszącego aport (spółki X)
Ewidencja księgowa otrzymującego aport (spółki Y)
źródło: Rzeczpospolita
Ewidencja księgowa otrzymującego aport (spółki Y)

Udziały w innych jednostkach są najczęściej zaliczane do długoterminowych aktywów finansowych, które ewidencjonuje się na dzień ich objęcia według ceny nabycia albo zakupu.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością X zawarła ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością Y umowę objęcia udziałów spółki Y, wyemitowanych w ramach podwyższenia jej kapitału zakładowego. Objęcie udziałów spółki Y nastąpiło w zamian za wkład niepieniężny wniesiony na podstawie umowy zawartej pomiędzy spółkami X i Y. Przedmiotem wkładu są posiadane przez spółkę X i nabyte za gotówkę akcje spółki Z, przy czym wartość księgowa akcji spółki Z jest niższa od wartości emisyjnej udziałów spółki Y.

Spółka X nie uczestniczy w zarządzaniu spółką Z, której akcje posiada, oraz nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej mającej za przedmiot transakcje na udziałach czy akcjach spółek (np. działalności brokerskiej czy maklerskiej), a posiadanie udziałów nie jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem jej działalności gospodarczej.

Jak ująć taką transakcję w księgach rachunkowych obu spółek (ich sprawozdania nie podlegają obowiązkowi badania)? Jakie są skutki podatkowe takiej transakcji dla obu spółek? – pyta czytelniczka....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10348

Wydanie: 10348

Spis treści
Zamów abonament