Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokapitalizowanie nie wyklucza prawa do kosztów

20 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Marta 
Ignasiak
źródło: materiały prasowe
Marta 
Ignasiak

Uregulowanie zobowiązania w drodze kompensaty wywołuje skutki podatkowe równoznaczne z faktyczną jego zapłatą.

Firma jest spółką holdingową, tzn. posiada udziały firm zależnych, notowaną na giełdzie.  Zapytała czy odsetki zapłacone od zobowiązania wobec jednej z firm zależnych w wyniku kompensaty z dywidendą są dla niej kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, w którym nastąpiła kompensata. Sama uważała, że tak.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Uznał, że tylko w zakresie, w jakim z tytułu transakcji przejęcia długu za wynagrodzeniem podatnik wykazuje przychód podatkowy w wysokości tego wynagrodzenia, możliwe jest rozpoznanie kosztów podatkowych związanych z tym przychodem. Wydatki ponoszone na spłatę przejętego długu są ściśle związane z tą właśnie transakcją, za którą może przysługiwać wynagrodzenie. Zatem dopiero w momencie otrzymania wynagrodzenia za przejęcie długu wydatki na jego spłatę będą mogły być rozliczone zgodnie z art. 15 ust. 4, 4b i 4c ustawy o CIT. Spółka nie uzyskała dotychczas przychodu z tytułu otrzymanej kwoty pieniężnej równej odsetkom naliczonym po dniu przejęcia długu. Dlatego w ocenie urzędników nie jest możliwe zaliczenie odsetek do kosztów w momencie ich potrącenia z należną dywidendą....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10348

Wydanie: 10348

Spis treści
Zamów abonament