Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie zakwestionuje kosztów ze skanów dokumentów

20 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Firma może przenieść otrzymane od kontrahentów papierowe faktury do formatu elektronicznego bez ryzyka, że z tego powodu urząd skarbowy wykluczy je z rachunku podatkowego.

Spółka zamierza elektronicznie archiwizować papierowe dokumenty. Po otrzymaniu faktury papierowej zostanie ona zeskanowana i będzie przechowywana w plikach w formacie PDF, TIF, JPG, JPEG, PNG lub BMP. Zeskanowane dokumenty będą czytelne oraz kompletne. W każdej chwili będzie można je wydrukować oraz zapisać na nośniku danych. Zostanie także zapewniony bezzwłoczny dostęp do zarchiwizowanych dokumentów, np. na żądanie organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Zeskanowane dokumenty będą mogły być wyszukiwane po numerze referencyjnym. Po zakończeniu procesu aprobaty kosztów faktury papierowe (a także paragony oraz inne podobne dokumenty) będą niszczone. Czy taki sposób przechowywania faktur może sprawić, że fiskus zakwestionuje udokumentowane nimi wydatki jako koszty uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Jednym z warunków zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest jego właściwe udokumentowanie. Poza tym dla ujęcia w rachunku podatkowym wydatek musi spełniać następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10348

Wydanie: 10348

Spis treści
Zamów abonament