Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż lokali pod klucz bez preferencji w VAT

20 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Lesław 
Mazur
źródło: materiały prasowe
Lesław 
Mazur

Dostawa elementów wyposażenia mieszkania niewykazujących trwałego związku z konstrukcją budynku, 
np. lamp, AGD, szafek bądź wyposażenia łazienek, jest opodatkowana stawką podstawową.

Spółka planuje sprzedać prawo użytkowania wieczystego działki oraz odrębną własność posadowionego na niej budynku. Uzgodniła z nabywcą, że na dzień zawarcia przyrzeczonej umowy w poszczególnych pomieszczeniach lokali mieszkalnych usytuowanych w budynku znajdą się elementy wykończenia oraz wyposażenia o charakterze trwałym i ruchomym. Przykładowo, elementami ruchomymi wyposażenia będą: lampy sufitowe i ścienne, w łazienkach – szafki pod umywalkę i lustra, a w kuchni – szafki kuchenne, zlewozmywak wraz z baterią i przyłączami, płyta grzejna i piekarnik w zabudowie, lodówka, okap i karnisze.

Zdaniem podatniczki to, że wśród wyposażenia będą znajdować się także elementy niewykazujące trwałego związku z elementami konstrukcyjnymi budynku, nie będzie miało wpływu na opodatkowanie dostawy jedną, preferencyjną stawką VAT od całej ceny sprzedaży budynku. W jej przypadku chodzi bowiem o dostawę budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym, a przedmiotem opodatkowania będzie świadczenie o charakterze kompleksowym. Rozdzielanie i wyłączanie z niego dostawy elementów wyposażenia o charakterze ruchomym miałoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10348

Wydanie: 10348

Spis treści
Zamów abonament