Na czym polega kontrola wewnętrzna w rachunkowości budżetowej
Stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach opisane w przepisach o rachunkowości nie jest wystarczające w jednostkach sektora finansów publicznych. Nie potwierdza chociażby zgodności z planem finansowym.
Zagadnienie kontroli wewnętrznej dokumentów potwierdzających wykonanie operacji gospodarczych i finansowych jest uregulowane w ustawie o rachunkowości i dotyczy wszystkich jednostek zobowiązanych do prowadzenia ewidencji księgowej w pełnym zakresie w księgach rachunkowych. Równocześnie w przepisach szczegółowych zawartych w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych przedstawiono wymagania o kontroli wewnętrznej dokumentów potwierdzających wykonanie operacji, które odnoszą się do jednostek sektora finansów publicznych.
Dekretacja
W pierwszym przypadku chodzi o art. 20 ust. 2 i art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości. Stanowią one, że podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe, zwane także dowodami źródłowymi, stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej i finansowej, które powinny zawierać obligatoryjnie m.in. „stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania". Na okoliczność spełnienia powyższego warunku w powszechnej praktyce księgowej przyjęto zaopatrywać dowody księgowe pieczęcią z adnotacją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta