Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Starosta nie musi oglądać każdego oświadczenia

20 stycznia 2016 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Nie można skutecznie podważać ważności pozwolenia 
na budowę tylko dlatego, że jeden z małżonków właścicieli gruntu nie podpisał umowy dzierżawy z inwestorem.

Starosta wydał przedsiębiorcy pozwolenie na budowę kontenerowej suszarni drewna. Miała ona powstać na wydzierżawionym przez niego gruncie. Ważność pozwolenia zaczęła kwestionować małżonka współwłaściciela tej nieruchomości (w trybie nadzwyczajnym). Twierdziła, że ziemia, na której ma powstać inwestycja, wchodzi w skład majątku wspólnego jej i męża. Oznacza to, że także i ona powinna zawrzeć z przedsiębiorcą umowę dzierżawy, tymczasem mąż zrobił to bez niej. Z tych powodów oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania działką inwestycyjną na cele budowlane dołączone do wniosku o wydanie pozwolenia suszarni zawiera nieprawdę.

Nie trzeba udowadniać

Wojewoda stwierdził nieważność pozwolenia. Przedsiębiorca odwołał się do głównego inspektora nadzoru budowlanego, a ten uchylił decyzję wojewody i odmówił stwierdzenia nieważności decyzji starosty. Jego zdaniem prawo budowlane nie nakłada na inwestora obowiązku udowodnienia ani nawet uprawdopodobnienia zgodności treści złożonego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane z rzeczywistym stanem prawnym lub faktycznym.

Innymi słowy, oświadczenie nie musi być poparte stosowną dokumentacją – inwestor nie ma obowiązku jej przedłożenia, organ zaś, jeśli złożone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10348

Wydanie: 10348

Spis treści
Zamów abonament