Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sądy będą masowo zwracać pozwy?

20 stycznia 2016 | Rzecz o prawie | Piotr Dąbrowski Konrad Strzelczyk
Piotr Dąbrowski
źródło: materiały prasowe
Piotr Dąbrowski

Konrad Strzelczyk
źródło: materiały prasowe

Konrad Strzelczyk

Nowy wymóg formalny mediacji, który musi być stosowany w każdym pozwie, może doprowadzić do paraliżu wymiaru sprawiedliwości – ostrzegają prawnicy.

W dniu 10 września 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów (DzU z 2015 r., poz. 1595). Zobowiązała powoda do wskazania, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu. Gdy takie próby nie zostały podjęte, powód ma wyjaśnić dlaczego. Przepis wszedł w życie 1 stycznia 2016 r. i stanowi wymóg formalny każdego pozwu złożonego w postępowaniu cywilnym. Czy czekają nas w związku z tym masowe zwroty pozwów i paraliż wymiaru sprawiedliwości?

1.

Założeniem nowych przepisów jest, że uczestnicy postępowań sądowych będą podejmowali próby przedprocesowego rozwiązania sporów cywilnych, w szczególności w postaci mediacji. Odzwierciedla to trend, który przypłynął do nas z zachodniej Europy. W kwietniu 2002 r. Komisja Unii Europejskiej przedstawiła zieloną księgę metod alternatywnego rozwiązywania sporów cywilnych i handlowych, co skutkowało podjęciem stosownej dyrektywy. Zobowiązano tym samym państwa członkowskie do podjęcia działań ułatwiających dostęp do alternatywnych metod rozwiązywania sporów oraz promowania polubownego rozwiązywania sporów poprzez zachęcanie do mediacji oraz zapewnienie wyważonej relacji między mediacją a postępowaniem sądowym.

2.

Czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10348

Wydanie: 10348

Spis treści
Zamów abonament