Wybory podatnika zależą od polityki rachunkowości
Skoro wydatki zaliczone do kosztów pośrednich są ujmowane w księgach rachunkowych jako podwyższające wartość początkową środków trwałych, to dla celów podatkowych nie mogą być zaliczane bezpośrednio w ciężar kosztów.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyroku z 5 stycznia 2016 r. (I SA/Gd 1106/15).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację przedsiębiorca wskazał, że chce w charakterze korzystającego zawrzeć umowy leasingu samochodów (osobowych i ciężarowych). Na podstawie każdej z umów będzie płacona jednorazowo tzw. opłata wstępna (pierwsza rata) oraz raty okresowe (miesięczne).
Pierwsza rata jest wynagrodzeniem netto należnym finansującemu. Nie jest należnością związaną z przygotowaniem lub zawarciem umowy ani kaucją gwarancyjną. Jest uznawana w umowie za pierwszą ratę wynagrodzenia. Umowa zawarta jest na czas oznaczony odpowiadający co najmniej 40 proc. okresu normatywnego amortyzacji pojazdu.
Podatnik wskazał, że jego sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłego rewidenta i jest on obowiązany kwalifikować te umowy dla celów rachunkowych/bilansowych jako leasing finansowy. Pojazd jest środkiem trwałym podlegającym amortyzacji bilansowej. W związku z tym raty leasingowe (część kapitałowa) płacone w ciągu roku (w tym pierwsza rata) nie są zaliczane do kosztów bilansowych, ale są ewidencjonowane na koncie rozrachunkowym „Rozrachunki z finansującym z tytułu przedmiotu leasingu". W ten sposób ani raty okresowe, ani pierwsza rata nie zwiększają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta