Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłkowa polityka prorodzinna

04 lutego 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Jeśli dzietność zależałaby od wysokości wydatków na politykę rodzinną, to Polska w przyszłym roku powinna być pod tym względem w czołówce UE.

PROF. IRENA WÓYCICKA

Wydatki na politykę rodzinną w relacji do PKB, po wprowadzeniu w życie projektu 500+, będą zbliżone do wydatków we Francji (ok. 3,6 proc. PKB) i będą należeć do najwyższych w UE. Na gwałtowny wzrost wydatków składa się przede wszystkim program Rodzina 500+ – ok. 25 mld zł rocznie, do tego dochodzą koszty reform wprowadzonych w ostatnich latach przez rząd PO–PSL (w tym. urlopy rodzicielskie, tzw. kosiniakowe, przedszkole za złotówkę, ulgi podatkowe dla biedniejszych rodzin, podniesienie zasiłków rodzinnych) – ok. 7 mld zł rocznie.

To jednak, co zasadniczo różnić będzie Polskę od Francji, która od wielu lat prowadzi skuteczną politykę rodzinną i ma najwyższą w UE dzietność, to struktura tych wydatków. W Polsce na bezpośrednie wsparcie finansowe rodzin przeznaczone będzie ponad 80 proc. budżetu polityki rodzinnej. We Francji wynoszą one ok. 60 proc. wydatków. Na usługi dla rodzin (przede wszystkim koszty opieki nad dzieckiem) Polska wydawać będzie niecałe 20 proc. budżetu polityki rodzinnej, Francja wydaje dwukrotnie więcej.

Bardziej szczodrzy niż Francuzi

Na program Rodzina 500+ Polska wyda w 2017 r. około 1,3 proc. PKB. O skali szczodrości tego programu świadczy porównanie wysokości zasiłków z francuskim uniwersalnym zasiłkiem na dzieci. Na dwójkę dzieci Francja wypłaca 129 euro...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10361

Wydanie: 10361

Spis treści
Zamów abonament