Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z ubezpieczenia OC albo z własnej kieszeni

04 lutego 2016 | Moje pieniądze
źródło: materiały prasowe

Właściciel domu odpowiada za wypadki na przylegającym do posesji chodniku

Regina Skibińska

Zimą właściciel domu ma dodatkowe obowiązki. Musi oczyszczać chodnik i schody ze śniegu oraz lodu, odśnieżać dach, usuwać sople. Jeżeli tego nie zrobi i ucierpi człowiek przechodzący obok nieruchomości, właściciel domu będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Z roszczeniem będzie mógł do niego wystąpić także właściciel samochodu uszkodzonego przez spadające sople. Zimą takie szkody nie należą do rzadkości.

Jak mówi Kamila Gogół z Ergo Hestii, najczęściej zdarzają się złamania nóg lub rąk po poślizgnięciu się na nieodśnieżonym chodniku czy śliskich schodach. Gdy tylko pojawi się stan zagrożenia, właściciel lub zarządca nieruchomości powinien niezwłocznie zareagować.

– Jeżeli stanu zagrożenia nie można szybko usunąć, wymagane jest podjęcie działań doraźnych. Można na przykład odgrodzić taśmami fragment chodnika, tak aby spadający śnieg lub lód nie spowodowały szkód – wyjaśnia Michał Gajewski z Uniqa.

Dotkliwe konsekwencje

Warto dokumentować wszystkie prace związane z odśnieżaniem. Można to robić na przykład w formie rejestru, w którym odnotowujemy częstotliwość i zakres czynności.

– Nieodśnieżenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10361

Wydanie: 10361

Spis treści
Zamów abonament