Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus zwróci część podatku

04 lutego 2016 | Moje pieniądze
Średnie wpłaty na IKZE są znacząco niższe od maksymalnego limitu
źródło: Rzeczpospolita
Średnie wpłaty na IKZE są znacząco niższe od maksymalnego limitu

Wpłaty na IKZE można rozliczyć w PIT. Jak to zrobić?

Mateusz Pawlak

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego uprawnia do odpisania dokonanych na nie wpłat od podstawy opodatkowania. Osoby, które w ubiegłym roku wpłaciły na takie na konto pieniądze, mogą to uwzględnić, rozliczając swój PIT za 2015 r. (trzeba to zrobić do końca kwietnia 2016 r.). Odliczenie przysługuje tym, którzy płacą podatek dochodowy na zasadach ogólnych według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.), ale również osobom prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną liniową stawką 19 proc. Mogą to zrobić także przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem ryczałtem ewidencjonowanym.

Przelew musi być udokumentowany

Podstawą dokonania odliczeń są dowody wpłat na IKZE. Musimy je mieć, żeby móc przedstawić w urzędzie skarbowym. Może to być zwykły wydruk przelewu z naszego konta bankowego. Powinien zawierać dane osoby wpłacającej składkę i instytucji finansowej, do której były przekazywane środki. Potrzebna jest także wysokość kwoty oraz tytuł przelewu.

Pamiętajmy, że wpłaty na IKZE są ograniczone rocznym limitem. W ubiegłym roku można było zasilić konto kwotą wynoszącą maksymalnie 4750,80 zł. Tegoroczny limit wpłat na IKZE wynosi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10361

Wydanie: 10361

Spis treści
Zamów abonament