Odszkodowanie za wypadek przy firmowej bramie
Jeśli pracownik znajduje się na terenie zakładu pracy i dozna urazu w czasie wykonywania zwykłych czynności, ma prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy. Taką zwykłą czynnością jest też wychodzenie z budynku po zakończeniu obowiązków.
ZUS odmówił pracownikowi jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Stwierdził, że nie wystąpiły dwie przesłanki z art. 3 ustawy wypadkowej, bo pracownik m.in. nie był w dyspozycji. Złamał nogę po godzinach pracy na terenie zakładu pracy, ale poza budynkiem, gdzie normalnie pracował (stało się to przed bramą wyjściową z nieruchomości). Zdaniem ZUS nie można uznać za wypadek w rozumieniu ustawy wypadkowej zdarzenia w czasie przemieszczania się pomiędzy budynkiem a wyjściem. Czy są podstawy do odwołania? – pyta czytelnik.
Zdarzenie będące wypadkiem przy pracy definiują – zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) – cztery elementy:
- nagłość,
- przyczyna zewnętrzna,
- związek z pracą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta