Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie za wypadek przy firmowej bramie

04 lutego 2016 | Praca i ZUS | Marcin Nagórek

Jeśli pracownik znajduje się na terenie zakładu pracy 
i dozna urazu w czasie wykonywania zwykłych czynności, ma prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy. Taką zwykłą czynnością jest też wychodzenie z budynku 
po zakończeniu obowiązków.

ZUS odmówił pracownikowi jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Stwierdził, że nie wystąpiły dwie przesłanki z art. 3 ustawy wypadkowej, bo pracownik m.in. nie był w dyspozycji. Złamał nogę po godzinach pracy na terenie zakładu pracy, ale poza budynkiem, gdzie normalnie pracował (stało się to przed bramą wyjściową z nieruchomości). Zdaniem ZUS nie można uznać za wypadek w rozumieniu ustawy wypadkowej zdarzenia w czasie przemieszczania się pomiędzy budynkiem a wyjściem. Czy są podstawy do odwołania? – pyta czytelnik.

Zdarzenie będące wypadkiem przy pracy definiują – zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) – cztery elementy:

- nagłość,

- przyczyna zewnętrzna,

- związek z pracą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10361

Wydanie: 10361

Spis treści
Zamów abonament