Umowa terminowa potrwa do 990 dni
Przy umowie na czas określony zawieranej 22 lutego 2016 r. pod rządami znowelizowanego kodeksu pracy 33-miesięczny dopuszczalny jej termin upłynie 7 listopada 2018 r.
Znowelizowany art. 251 § 1 kodeksu pracy przewiduje, że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na umowach na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy.
Kluczowe zasady
W orzecznictwie prezentowany jest pogląd, zgodnie z którym w prawie pracy obowiązują odrębne od cywilnych reguły liczenia terminów (okresów). Co prawda dotyczą one okresów wypowiedzenia (ich celem jest to, aby dzień, w którym zwyczajowo zatrudnia się pracowników, nie nakładał się na dzień, w którym rozwiązuje się stosunek pracy), ale powinny mieć także odpowiednie zastosowanie, gdy nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy, a jedynie trzeba ustalić upływ okresu pracy o znanej długości. Oznacza to, że zwrotowi odnoszącemu do okresu zatrudnienia należy nadawać sens nawiązujący do bezpośredniego, potocznego czy naturalnego pojmowania wyrażenia „miesiąca i roku pracy", czy też jego wielokrotności. Inaczej rzecz ujmując, staż pracy oblicza się w latach, miesiącach i dniach przy przyjęciu, że termin upływa w przeddzień dnia odpowiadającego nazwie dnia początkowego. Następnie sumuje się lata, sumuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta