Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany przepisów i orzecznictwo

04 lutego 2016 | Praca i ZUS

Nowości w umowach na czas określony

22 lutego 2016 r. (z zastrzeżeniem kilku wyjątków) wejdą w życie znowelizowane przepisy kodeksu pracy dotyczące w szczególności zatrudniania na umowach o pracę na czas określony. Wprowadza je ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220).

Najważniejsze zmiany:

1. Z katalogu umów o pracę usunięto umowy zawierane na czas wykonania określonej pracy oraz umowy na zastępstwo.

2. Doprecyzowano dopuszczalność ponownego zawierania umów o pracę na okres próbny.

W świetle nowelizacji umowa na okres próbny może być ponownie zawarta, jeżeli pracownik ma być zatrudniony przy wykonywaniu pracy innego rodzaju niż na podstawie pierwszej takiej umowy. Ponadto pracodawca może, przy ponownym zatrudnianiu tego samego pracownika po co najmniej trzech latach od rozwiązania poprzedniej umowy, zawrzeć z nim ponownie umowę na okres próbny.

3. Ograniczenie zatrudniania na czas określony zarówno w zakresie dopuszczalnej liczby umów, jak i czasu trwania zatrudnienia na podstawie tego rodzaju umów.

Co do zasady zatrudnienie na czas określony nie będzie mogło przekroczyć 33 miesięcy, niezależnie od tego, czy będzie to jedna umowa czy kilka kolejnych umów. Przy czym zawarcie czwartej takiej umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10361

Wydanie: 10361

Spis treści
Zamów abonament