ZUS nie podpowie na czas, czy płacić składki od zlecenia
Dla własnego bezpieczeństwa płatnicy składek powinni ozusować każdą wypłatę dla wykonawców zleceń. Dopiero po złożeniu deklaracji ZUS DRA mogą zweryfikować w ZUS prawidłowość tego postępowania.
Od stycznia br. zmieniły się zasady podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez zleceniobiorców >patrz ramka. Płatnicy muszą badać, czy ich zleceniobiorcy osiągają podstawę wymiaru składek w wysokości minimalnego wynagrodzenia. W wielu wypadkach będzie to bardzo utrudnione.
W 2016 r., po ponad rocznym vacatio legis, weszła w życie ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r., poz. 1831). Zgodnie z nią zleceniobiorca musi opłacać składki społeczne z innych zawartych zleceń, jeżeli okaże się, że podstawa składek na ubezpieczenia społeczne wynikająca z pierwszego kontraktu jest niższa niż wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę. Dopiero gdy suma wypłaconych wynagrodzeń w miesiącu przekroczy pułap minimalnego wynagrodzenia, następne zlecenie jest zwolnione ze składek ZUS.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2015 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. (DzU z 2015 r., poz. 1385) określiło jego wysokość na 1850 zł. Każdy płatnik angażujący zleceniobiorcę musi najpierw ustalić, czy nie zawarł on już zlecenia z inną firmą i czy wypłacane z tego tytułu wynagrodzenie miesięcznie jest niższe od minimalnego pułapu.
Prawda z oświadczenia
Niewątpliwie główną przeszkodą w ustaleniu przychodu jest to, że prawidłowe określenie podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta