Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsze orzeczenia wydane w sprawach pracowniczych w 2015 roku

04 lutego 2016 | Praca i ZUS | Marta Zalewska Bartłomiej Raczkowski
Marta Zalewska
źródło: materiały prasowe
Marta Zalewska
Bartłomiej Raczkowski
źródło: materiały prasowe
Bartłomiej Raczkowski

Pracodawca nie musi mnożyć powodów, z których wypowiada umowę pracownikowi. Decydują te konkretne i faktyczne. Jeśli wskaże dużo przyczyn, sąd sprawdzi, czy ich istotna część jest zgodna z prawdą.

Spośród dziesięciu najważniejszych orzeczeń z zakresu prawa pracy wydanych w 2015 roku, które wybrała kancelaria Raczkowski Paruch, połowa dotyczyła zakończenia stosunku pracy. Oprócz wyroków Sądu Najwyższego zestawienie uwzględnia orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz krajowego Trybunału Konstytucyjnego.

Dzięki nim wiemy m.in., jakie odszkodowanie przysługuje w razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia, jeśli okres wypowiedzenia w umowie jest dłuższy niż ustawowy. Wyjaśniły też, czy przejmujący zakład jest związany zakazami konkurencji zawartymi z pracownikami przez wcześniejszego pracodawcę oraz czy można wypowiedzieć umowę pracownikowi, który nie osiąga wyników porównywalnych z rezultatami uzyskiwanymi przez innych zatrudnionych.

Ubiegłoroczne orzeczenia wybrane przez kancelarię Raczkowski Paruch dotyczą też premiowania, odzyskania zdolności do pracy po długiej chorobie, uzasadniania przyczyn wypowiedzenia, zwolnień grupowych, wolności zrzeszania się w związkach zawodowych czy wypowiadania nienazwanych porozumień zbiorowych.

Zachęcamy do lektury.

Polska ustawa o redukcjach do poprawki

Zgodnie z unijnymi przepisami zwolnienia grupowe odbywają się w zakładzie, a nie u pracodawcy. Tak te regulacje wyjaśnił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nasze prawo określa to szerzej i dlatego wymaga...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10361

Wydanie: 10361

Spis treści
Zamów abonament