Skarga pauliańska: wyścig wierzycieli z dłużnikami
Pięcioletni termin na podważenie kolejnej umowy wyprowadzającej majątek dłużnika liczy się od daty jej zawarcia, a nie czynności dokonanej przez dłużnika.
Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego przesądza ważną kwestię w ściganiu dłużników, którzy kolejnymi umowami wyprowadzają majątek do kolejnych osób, np. mąż dłużnik daruje nieruchomość żonie, ona rodzicom itd.
Uciekający majątek
Podobnie było w sprawie, którą zajmował się SN. Jan K. miał zapłacić z tytułu poręczenia 700 tys. zł, a z odsetkami ponad 2 mln zł. Najwyraźniej, aby uniknąć egzekucji, zniósł małżeńską wspólność majątkową. Podzielił majątek dorobkowy tak, że przekazał żonie udziały w kilku krakowskich nieruchomościach.
Na wniosek wierzycieli sąd uznał te czynności za bezskuteczne, co powinno umożliwić egzekucję długu. Żona sprzedała jednak udziały Marcinowi W., który jeszcze tego samego roku darował je żonie.
W tej sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta