Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udział w strajku bez przymusu

04 lutego 2016 | Praca i ZUS | Tomasz Sancewicz

źródło: materiały prasowe

Prawnicy kancelarii CMS opisują zagadnienia zbiorowego prawa pracy i wyjaśniają czytelnikom, jak je stosować w praktyce.

Związek zawodowy chce, aby pracownik uczestniczył w zbliżającym się strajku. Czy związek może namawiać załogę do takiej aktywności? Czy pracodawca może zniechęcać do tego protestu?

Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych określa, że udział pracownika w strajku jest dobrowolny. W praktyce strona związkowa chce zachęcić, a pracodawca zniechęcić pracowników do takiej aktywności. Prawo nie reguluje tej agitacji. Co jest dozwolone, a co zakazane?

Swoboda to podstawa

Pracownik sam decyduje o tym, czy przystąpi do strajku. Jego postanowienie o zaprzestaniu pracy i udziale w proteście powinno być wolne od jakiegokolwiek przymusu. Dotyczy to zarówno pracownika zrzeszonego w związku zawodowym, jak i tego, który nie należy do żadnych struktur.

Z tej zasady wynika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10361

Wydanie: 10361

Spis treści
Zamów abonament