Jakie obowiązki ma płatnik VAT z tytułu nabycia paliw z Unii
Od 1 sierpnia 2016 r. płatnikami podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia m.in. olejów napędowych są w określonych sytuacjach również podmioty prowadzące skład podatkowy oraz zarejestrowani odbiorcy.
Piotr Kępisty
Zgodnie z art. 17a ustawy o VAT, płatnikiem podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej również: WNT), o którym mowa w art. 103 ust. 5a pkt 1 i 2, jest odpowiednio:
- zarejestrowany odbiorca lub
- podmiot prowadzący skład podatkowy,
– dokonujący na rzecz podmiotu, o którym mowa w art. 48 ust. 9 lub art. 59 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym (a więc zasadniczo na rzecz podatnika mającego siedzibę lub oddział i zarejestrowanego do celów VAT w Polsce, posiadającego koncesję na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą, będącego właścicielem nabywanych paliw), nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.
W dodanych do ustawy o VAT definicjach zarejestrowanego odbiorcy oraz podmiotu prowadzącego skład podatkowy (tj. zawartych w art. 2 pkt 35 i 36 ustawy o VAT) zastosowano odesłanie do ustawy o podatku akcyzowym. I tak:
- podmiotem prowadzącym skład podatkowy jest podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, natomiast
- zarejestrowanym odbiorcą jest podmiot, któremu wydano zezwolenie na nabywanie wewnątrzwspólnotowe albo na jednorazowe nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta