Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Litwa chce wspólnego rynku mocy

12 września 2016 | Ekonomia
Rokas Masiulis, minister energii Litwy
źródło: materiały prasowe
Rokas Masiulis, minister energii Litwy

Rokas Masiulis: Jesteśmy importerem energii, zależy nam więc na zwiększeniu mocy łączników, głównie z Polską. Ale w przyszłości chcemy zwiększyć własną produkcję energii – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej minister energii Litwy.

Rz: Litwa szuka sojuszników, by zablokować budowę elektrowni jądrowej na Białorusi, gdzie kilka tygodni temu doszło do zsunięcia się reaktora. Jest jakiś odzew?

Rokas Masiulis: Rozmawiałem już z ministrem energii Polski i wszystkich innych państw basenu Morza Bałtyckiego. Ich reakcje są podobne jak na Litwie. Wszyscy potrzebują więcej informacji o projekcie, który od początku budzi nasze zastrzeżenia, m.in. co do lokalizacji, którą wskazano dekretem prezydenta, a nie w toku właściwej procedury. Mamy też zastrzeżenia co do gospodarki wodnej, jaką prowadzić ma Białoruś po uruchomieniu elektrowni. Celem Litwy jest albo doprowadzenie do poprawy przestrzegania standardów bezpieczeństwa przy realizacji tej inwestycji, albo w razie nieprzestrzegania prawa międzynarodowego – wstrzymanie projektu. Zwłaszcza że są już oficjalne zarzuty dotyczące naruszenia postanowień konwencji Espoo (o transgranicznym oddziaływania na środowisko) i konwencji z Aarhus (m.in. o dostępie do informacji i udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji). Wydaje się, że nasze wysiłki na polu międzynarodowym odniosą sukces.

A jaki jest odzew ze strony Polski?

Na razie informujemy stronę polską i przekazujemy jej nasze ustalenia. Z kolei polski rząd zastanawia się nad swoim stanowiskiem. Dla niego sprawa może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10546

Wydanie: 10546

Spis treści
Zamów abonament