Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto zadbać o udokumentowanie pochodzenia majątku

12 września 2016 | Podatki | Michał Sroczyński Monika Wolska-Bryńska

Z początkiem 2016 roku znowelizowano przepisy w zakresie dochodów nieujawnionych. Po kilku miesiącach od wejścia w życie nowych regulacji, organy rozpoczęły już wszczynanie na ich podstawie kontroli i postępowań.

Monika Wolska-Bryńska

Michał Sroczyński

Do niedawna przepisy regulujące kwestie dotyczące dochodów nieujawnionych były bardzo nieprecyzyjne i lakoniczne, a przez to niezgodne z podstawowymi zasadami poprawnej legislacji prawa podatkowego. Nie chroniły one zatem praw podatnika w odpowiedni sposób, a organy wykorzystywały ten fakt, prowadząc postępowania. Upływ czasu, a także inne niezależne od podatnika czynniki (np. śmierć lub wyjazd świadka, brak dokumentów z uwagi na upływ terminu ich obowiązkowego przechowywania przez inne podmioty typu banki itp.) często znacznie utrudniały lub wręcz uniemożliwiały wykazanie przez podatnika, że wszedł w posiadanie środków w sposób akceptowany przez organy. Takim praktykom sprzyjała także profiskalna wykładania przepisów stosowana przez sądy, szczególnie w zakresie środków dowodowych i sięgania przez urzędników fiskusa do własnej praktyki w postępowaniu dowodowym.

Przełomowe orzeczenia Trybunału

Przełomowy okazał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 r. (SK 18/09), który zanegował całą praktykę postępowań w zakresie nieujawnionych źródeł przychodu. Trybunał orzekł w nim m.in. o niekonstytucyjności art. 20 ust. 3 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1998 r. do 31 grudnia 2006 r. oraz wskazał, że art. 68...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10546

Wydanie: 10546

Spis treści
Zamów abonament