Armia pod unijną flagą
Jean-Claude Juncker przygotowuje plan powołania unijnego sztabu generalnego.
Polska zasadniczo nie sprzeciwia się planom szefa Komisji Europejskiej, choć przed ostateczną oceną musi przeanalizować szczegóły propozycji. – Kierunek jest dobry. Zgadzamy się co do zasady, że Europa musi w większym stopniu przyczyniać się do bezpieczeństwa Zachodu. Ale ten plan musi spełniać dwa warunki: wzmacniać synergię między działania Unii i NATO – o to Polska będzie dbała równie mocno, jak do tej pory Wielka Brytania; oraz zwiększać globalne zdolności bojowe sił zbrojnych państw UE, a nie je osłabiać – mówi „Rz" Konrad Szymański, minister ds. europejskich.
Przezwyciężyć Brexit
Przedstawicielka ds. zagranicznych Unii Federica Mogherini już kilka dni temu podkreśliła: – Nie chodzi nam o budowę europejskiej armii, tylko wzmocnienie europejskiej współpracy w obszarze obronności, coś, co możemy zrobić tu i teraz.
Na szybkich efektach w szczególności zależy Niemcom i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta