Rząd stawia na praktyczne wykorzystanie nauki
Państwowe instytuty badawcze stworzą sieć, na której czele stanie Narodowy Instytut Technologiczny. Nieefektywne jednostki zostaną zlikwidowane.
W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwają prace nad ustawą o Narodowym Instytucie Technologicznym. Zreformuje instytuty badawcze.
– Wkrótce przedstawimy jej projekt. Stworzymy sieć instytutów, które będą wspierać działania priorytetowe dla państwa – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin na piątkowej konferencji poświęconej strategii rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego. Dodał, że część instytutów badawczych nie znajdzie się w sieci – albo ze względu na specjalizację (np. instytuty medyczne), albo ze względu na jakość prowadzonych w nich prac. Są bowiem instytuty, które utrzymują się z wynajmu sal czy produkcji prostych produktów. Instytuty z gorszymi wynikami powinny przekształcić się w spółki komercyjne i działać na wolnym rynku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta