Czy przy przekształceniu spółki osobowej trzeba zapłacić podatek
Gdy w związku ze zmianą formy prawnej spółki osobowej wspólnicy nie wnoszą nowych wkładów, nie zwiększa się podstawa opodatkowania, więc nie ma obowiązku uiszczenia PCC. Fiskus i sądy mają jednak inne zdanie na ten temat.
Aleksandra Dyrek-Orlando
Łukasz Tomsia
Spółki osobowe są jedną z chętniej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej, między innymi z uwagi na jednostopniowe opodatkowanie podatkiem dochodowym. W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy przekształcenia takich spółek, co wynika ze wzrostu skali ich działalności i chęci uzyskania większej ochrony majątku wspólników. Na tym tle wyłonił się problem, czy przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową (np. spółki jawnej w spółkę komandytową) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC), jeśli wspólnicy w związku z przekształceniem nie wnoszą nowych wkładów. Odpowiedź na to pytanie jeszcze niedawno wydawała się oczywista: w takiej sytuacji nie zwiększa się podstawa opodatkowania, więc nie ma mowy o obowiązku zapłaty PCC. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to oczywiste.
W ostatnim czasie pojawiają się interpretacje organów (przykładowo Izby Skarbowej w Katowicach z 15 grudnia 2015 r., IBPB-2-1/4514-394/15/DP), a także wyroki sądów (np. WSA w Gliwicach z 14 maja 2015 r., I SA/Gl 1102/14) wskazujące, że w momencie przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową, opodatkowaniu podlega nadwyżka majątku spółki przekształconej ponad wniesione przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta