Uchybienia formalne nie pozbawiają preferencji w akcyzie
Złożenie przez podatnika miesięcznego zestawienia oświadczeń nabywców oleju opałowego po upływie terminu, w sytuacji gdy przeznaczenie sprzedanego wyrobu na cele opałowe zostało udowodnione, nie daje podstaw do zastosowania podwyższonej stawki podatku akcyzowego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 lipca 2016 r. (I GSK 1874/14).
Podatnik, który sprzedawał olej opałowy, podczas każdej transakcji uzyskiwał od kontrahentów oświadczenie o przeznaczeniu tego wyrobu do celów grzewczych. Na podstawie oświadczeń sporządzał miesięczne zestawienia sprzedaży wyrobów do celów opałowych i przekazywał je organom podatkowym. W wyniku przeprowadzonej u podatnika kontroli stwierdzono nieprawidłowości związane z terminowością przekazywania ww. zestawień za pewien okres i ustalono wysokość zobowiązania podatkowego, stosując sankcyjną stawkę akcyzy w wysokości 1822 zł /1000 l. Zdaniem organów podatkowych, podstawą do zastosowania podwyższonej stawki podatku jest bezspornie ustalony fakt nadania ww. zestawienia po upływie terminu przewidzianego w ustawie. Zdaniem podatnika, jeżeli wyniki kontroli podatkowej jednoznacznie wskazywały, że olej opałowy został sprzedany zgodnie z jego przeznaczeniem, to podatnik –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta