Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć wypłatę dywidendy rzeczowej w postaci udziałów

12 września 2016 | Podatki

Gdy spółka, która jest dłużnikiem, poprzez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części swój dług, uzyskuje przychód z działalności gospodarczej.

Tomasz Musialski

W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2014 r. brak było regulacji szczególnych dotyczących niepieniężnego wykonania zobowiązania. Niemniej jednak organy podatkowe z tytułu wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej przypisywały dłużnikowi przychód, powołując się na art. 14 ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, to przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej (por. m.in. interpretacje Izby Skarbowej w Warszawie: z 11 lipca 2014 r., IPPB3/423-451/14-2/GJ oraz z 4 lipca 2014 r., IPPB3/423-390/14-2/GJ). Odmienne stanowisko zajmowały sądy administracyjne, wskazując, że wypłata dywidendy w formie niepieniężnej (np. w postaci udziałów) nie generuje u dłużnika powstania przychodu (por. m.in. wyrok WSA we Wrocławiu z 18 lutego 2014 r., I SA/Wr 2375/13 oraz wyrok WSA w Warszawie z 16 kwietnia 2015 r., III SA/Wa 2488/14).

Od 1 stycznia 2015 r. rozliczenie wypłaty dywidendy rzeczowej nie powinno budzić tyle wątpliwości. To wszystko za sprawą wprowadzonych zmian – nowej regulacji art. 14a ustawy o CIT.

Mając na uwadze powyższe, w niniejszym artykule przeprowadzona zostanie analiza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10546

Wydanie: 10546

Spis treści
Zamów abonament