Forum wymiany idei i myśli
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie obchodzi w tym roku 25-lecie działalności.
MCK mieści się w samym sercu Krakowa- w kamienicy „Pod Kruki" przy Rynku Głównym 25. Z jego okien widać Sukiennice i Kościół Mariacki. A z dachu przy dobrej pogodzie można podziwiać nie tylko panoramę miasta, ale i rysujące się na horyzoncie Tatry.
Zwykły przechodzień zna najlepiej to miejsce z głośnych wystaw, jak uświetniająca jubileusz MCK niedawna prezentacja prac Maxa Ernsta z muzeum jego imienia w Brühl w Nadrenii-Północnej Westfalii, czy z wcześniejszych: „Mit Galicji",„Polowanie na awangardę. Zakazana Sztuka w trzeciej Rzeszy", albo Dani Karavana, M.K. Ciurlionisa, Igora Mitoraja.
Ale działalność Międzynarodowego Centrum Kultury ma dużo większą skalę. Ta interdyscyplinarna instytucja naukowo-badawcza, edukacyjna, wydawnicza, wystawiennicza, zajmuje się dziedzictwem kulturowym w nowoczesnym ujęciu (ważnym zarówno dla tożsamości społeczeństw, jak i dla ich rozwoju) w Polsce i Europie, przede wszystkim Środkowej. Ale jak jej nazwa wskazuje, MCK nie zamyka się tylko w kręgu europejskim, jego celem jest międzynarodowy dialog poprzez kulturę.
- Centrum narodziło się w niezwykłym czasie po przełomie politycznym1989 i otwarciu się Polski na świat. - mówi „Rzeczpospolitej" prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta