Nieściągalność każdej wierzytelności trzeba udokumentować osobno
Spółka nie może zaliczyć do kosztów wszystkich zaległych wierzytelności przysługujących od określonego dłużnika, jeżeli uzyskała postanowienie o nieściągalności tylko w odniesieniu do niektórych z nich.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 27 lipca 2016 r. (I SA/Łd 508/16).
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację i zadała pytanie o to, czy jest możliwe zakwalifikowanie jako koszty uzyskania przychodów wierzytelności, które nie były dochodzone w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym i nie zostały opatrzone klauzulą o bezskuteczności ich egzekucji z majątku dłużnika w momencie, gdy wobec tego samego dłużnika spółka dochodziła już innych lub innej wierzytelności, a egzekucja ta stała się bezskuteczna ze względu na brak jakichkolwiek składników majątkowych dłużnika podlegających egzekucji.
Zdaniem spółki, fakt wydania przez komornika sądowego postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z powodu bezskuteczności egzekucji wobec majątku dłużnika, dotyczącego części wierzytelności przysługujących wierzycielowi wobec tego dłużnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta