Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cash pooling już bez wątpliwości

12 września 2016 | Podatki | Adrian Mroziewski Magdalena Dymkowska
Magdalena Dymkowska, menedżer w Zespole Cen Transferowych w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Magdalena Dymkowska, menedżer w Zespole Cen Transferowych w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Po wielu latach wydawania niespójnych orzeczeń, sądy administracyjne wypracowały jednolite stanowisko w kwestii umów o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową i obowiązku dokumentacyjnego.

Magdalena Dymkowska

Adrian Mroziewski

Podatnicy od kilku już lat mieli wątpliwości czy przepływy pomiędzy uczestnikami cash poolingu powinny być traktowane jako pożyczka i podlegać m.in. obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych. W efekcie, temat ten był często przedmiotem wniosków o wydanie interpretacji indywidulanych. Od dłuższego czasu Ministerstwo Finansów prezentowało jednolitą, niekorzystną dla podatników linię interpretacyjną. Ostatecznego i jednoznacznego rozwiązania kwestii cash poolingu na próżno było się doszukiwać także w wyrokach wydawanych przez sądy administracyjne w sprawach dotyczących zaskarżanych interpretacji. W związku z tym cash pooling nieustannie pozostawał kwestią sporną co do tego czy ma być traktowany jako transakcja pożyczki, czy nie. Co więcej, podatnicy nieustannie zachodzili w głowę, czy przepływy występujące pomiędzy uczestnikami danej struktury zarządzania płynnością finansową, nawet jeśli tzw. pool leaderem był niezależny bank, podlegają obowiązkowi przygotowania dokumentacji cen transferowych.

Najnowsze wyroki NSA

Ostatnie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, m.in. z 4 sierpnia 2016 roku (II FSK 1097/16) wskazują, że obecnie możemy już mówić o jednolitej i ukształtowanej linii orzeczniczej. Według NSA, rozliczenia realizowane w ramach wewnątrzgrupowych struktur zarządzania płynnością...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10546

Wydanie: 10546

Spis treści
Zamów abonament